KOMPENDIUM
WIEDZY

Oferujemy precyzyjną diagnostykę,
najnowocześniejsze metody leczenia
oraz skuteczne leczenie.

Laserowa rewitalizacja pochwy

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) jest dość częstym zjawiskiem opisywanym jako utrata optymalnej struktury pochwy, które zazwyczaj związane jest z porodem drogami natury oraz naturalnym procesem starzenia się. Zespół luźnej pochwy jest obecnie coraz częściej kwalifikowany jako schorzenie wymagające leczenia. Wielokrotne ciąże i porody przyczyniają się do pogorszenia się VRS, podobnie jak wystąpienie menopauzy, która powoduje spadek poziomu hormonów i zanikanie pochwy.

Zespół rozluźnienia pochwy i „luźna pochwa” są bezpośrednio związane ze zmniejszeniem tarcia podczas stosunku, a tym samym spadkiem lub całkowitą utratą satysfakcji seksualnej. Na rynku dostępny jest cały szereg różnych opcji umożliwiających leczenie VRS, poczynając od metod behawioralnych (ćwiczenia mięśni Kegla), poprzez terapie farmakologiczne, a kończąc na mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegach chirurgicznych.

Pomimo, iż terapie behawioralne i hormonalne są nieinwazyjne i bezpieczne, mają one ograniczoną skuteczność.  Obecnie jedną z najbardziej nowoczesnych i skutecznych terapii jest (między innymi) minimalnie inwazyjna i nieablacyjna procedura poprawiająca elastyczność pochwy. Procedura ta, wykorzystująca laser Er:YAG, opiera się na fototermicznej interakcji pomiędzy laserem, a błoną śluzową tkanki (laser Fotona). Ściśle kontrolowana energia lasera dostarczana do kanału pochwy oraz obszaru wejścia do pochwy powoduje ogrzanie tkanki i zawartego w niej kolagenu. Podgrzanie kolagenu powoduje jego natychmiastowe skurczenie się, co z kolei sprawia, że włókna robią się krótsze i grubsze, a to w konsekwencji prowadzi do kurczenia i zmniejszania się naświetlanej tkanki.

Poza chwilowym skurczeniem się kolagenu i tkanki, rozpoczynają się procesy remodelowania kolagenu i neokolagenezy. Pod koniec tych właśnie procesów leczona tkanka jest wzbogacona o nowy kolagen i wydaje się młodsza, bardziej napięta i elastyczna, co tym samym oznacza zmniejszenie wiotkości pochwy oraz niwelowanie skutków zespołu rozluźnienia pochwy. W Klinice MiaBella zabiegi przeprowadzane są przy użyciu lasera Fotona. Jest to ekskluzywne, innowacyjne rozwiązanie stworzone dla wszystkich kobiet w ramach ginekologii estetycznej. Dzięki innowacyjnym technologiom zabieg laserem Fotona jest zupełnie bezbolesny.

Wskazania do zabiegu rewitalizacji pochwy

Szczególnie narażone na nieprzyjemne dolegliwości są kobiety aktywne. Wiele kobiet w takich sytuacjach zaczyna rezygnować z ulubionych zajęć. Wskazania do zabiegu to min.:

 • chęć zmiany wyglądu okolic intymnych;
 • uczucie utraty ciasności pochwy;
 • częste infekcje okolic intymnych;
 • podrażnienie powodujące świąd i dyskomfort;
 • hipotrofia lub atrofia i wiotkość skóry warg sromowych większych i wzgórka łonowego;
 • uczucie napięcia i pieczenia u kobiet w wieku okołomenopauzalnym;
 • rozluźnienie i przebudowa blizn po nacięciu krocza podczas porodu;
 • suchość w obrębie śluzówki pochwy;

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg laserowego leczenia VRS z wykorzystaniem Fotona IntimaLase to jedna z najmniej inwazyjnych metod leczenia. Nie wymaga szczególnego przygotowania. Konieczne jest jednak przeprowadzenie klasycznego badania ginekologicznego w celu sprawdzenia, czy nie występują u pacjentki choroby lub anomalie anatomiczne uniemożliwiające zabieg. Pacjentka powinna posiadać również aktualny wynik cytologii. 

Przebieg zabiegu

Laserowe leczenie VRS odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Zaraz po zabiegu pacjentka może udać się do domu. W Klinice MiaBella zabieg ten wykonywany jest wysokiej klasy nieablacyjnym laserem Fotona z aplikacją IntimaLase. 

Pierwszym etapem jest naświetlanie kanału pochwy na jego całej długości przy użyciu specjalnego adaptera wysyłającego wiązkę okrężną. W każdym naświetlanym miejscu aplikowana jest energia w ramach specjalnej sekwencji, która powoduje wytworzenie nieablacyjnego,  termalnego wpływu na ściany pochwy, który wywołuje kurczenie się tkanki oraz inicjuje remodeling kolagenu oraz syntezę nowego kolagenu w błonie śluzowej pochwy.

Drugi etap polega na naświetlaniu wejścia do pochwy ale także jej przedsionka. Do tej procedury konieczna jest głowica emitująca wiązkę na wprost. Energia dostarczana jest podobnie jak w przypadku fazy pierwszej. Procedura nie wymaga zastosowania znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może powrócić do normalnej aktywności. Czas trwania zabiegu wynosi od 30 minut.

Zalecenia po zabiegu

Przez pierwsze kilka dni pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort w okolicy wykonania zabiegu. Może również pojawić niewielki obrzęk. Powyższe dolegliwości powinny ustąpić po około tygodniu po zabiegu.

 • 7 dni po zabiegu nie można współżyć
 • Należy również unikać wzmożonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie po zabiegu.

W Klinice MiaBella lekarze specjaliści wykonujący zabieg odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące zaleceń po zabiegu i udzielą dokładnych wskazówek dotyczących postępowania pozabiegowego.

Należy pamiętać, że ostateczny efekt jest zależny od indywidualnych warunków anatomicznych pacjentki.

 Efekty zabiegu to:

 • Zwiększenie elastyczności mięśni pochwy;
 • Zmniejszenie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu
 • Nawilżenie błony śluzowej pochwy;
 • Wzrost napięcia błony śluzowej pochwy;
 • Zmniejszenie średnicy pochwy;
 • Regeneracja błony śluzowej pochwy

Efekty zabiegu utrzymują się około roku a nawet i dłużej w zależności od nasilenia objawów przed  pierwszym zabiegiem.  Dla uzyskania jeszcze bardziej satysfakcjonującego efektu może zajść konieczność powtórzenia zabiegu po 4 tygodniach. Decyzje podejmie lekarz wspólnie z pacjentką, na podstawie jej opinii, podczas wizyty kontrolnej.

Ważne informacjeCzas trwania zabiegu30 min
Wymagane badanianie
Znieczuleniebez/miejscowe
Pobyt w klinicewyjście od razu po zabiegu
Przeciwwskazaniachoroby zapalne i nowotworowe w obrębie narządu płciowego, ciąża, krwawienie z dróg rodnych o nieznanych przyczynach, miesiączka, nieadekwatne oczekiwania co do efektów zabiegu
Rekonwalescencjado 7 dni
Cena 1400 zł , drugi zabieg 1000 zł