KOMPENDIUM
WIEDZY

Oferujemy precyzyjną diagnostykę,
najnowocześniejsze metody leczenia
oraz skuteczne leczenie.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (SUI) to najczęściej spotykana forma nietrzymania moczu wśród kobiet. Definiowana jest jako mimowolna utrata moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania czy przy nagłej zmianie pozycji. Dolegliwość ta dotyka około kilkunastu procent młodych kobiet oraz nawet jedną trzecią kobiet w starszym wieku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika z nieprawidłowego mechanizmu zamykania się cewki moczowej. Gdy zwiększa się ciśnienie w śródbrzuszu, na przykład podczas wysiłku fizycznego czy zwykłego kichnięcia, dochodzi do wycieku moczu. Przyczyną jest osłabienie powięzi dna miednicy, które może nastąpić wskutek działania wielu czynników (porody, wiek, ciężka praca fizyczna).

Istnieje wiele możliwości związanych z chirurgicznymi i niechirurgicznymi sposobami leczenia SUI. Początkowe leczenie powinno obejmować terapie niechirurgiczne – terapię behawioralną i trening mięśni dna miednicy.

Zabiegi chirurgiczne – operacje slingowe (TOT, TVT) są najskuteczniejszą metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, niemniej jednak wymagają wykwalifikowanego uroginekologa oraz sprawdzonego ośrodka z odpowiednim zapleczem. Wiążą się również z większą ilością działań niepożądanych. 

Więzadła kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu wykazują zmniejszoną zawartość kolagenu, bądź też jakościowe zmiany w składzie kolagenu. 

Dlatego alternatywą dla leczenia chirurgicznego, szczególnie w mniej nasilonych przypadkach, może być minimalnie inwazyjna i nieablacyjna procedura wykonywana laserem Er:YAG (Fotona IncontiLase). Umożliwia ona remodelowanie kolagenu naświetlanej tkanki, która w konsekwencji kurczy się i zmniejsza, poprawiając wsparcie pęcherza moczowego i tym samym ograniczając objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Poza kurczeniem się kolagenu i tkanki, które są jedynie chwilową reakcją, rozpoczynają się procesy remodelowania kolagenu oraz neokolagenezy. Pod koniec tych procesów leczona tkanka wzbogaca się o nowy kolagen i tym samym staje się bardziej napięta i elastyczna.

Wskazania do zabiegu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu kwalifikuje się do zabiegu w każdym z poniższych stopni:

I stopień: gdy do wycieku moczu dochodzi jedynie w pozycji stojącej, w trakcie nagłego oraz znacznego podwyższenia ciśnienia śródbrzusznego np. podczas śmiechu, kichania lub kaszlu;

II stopień: gdy nietrzymanie moczu pojawia się zawsze na skutek wysiłku fizycznego, który wiąże się z napięciem mięśni brzucha np. w czasie noszenia ciężarów po schodach. Niekiedy wyciek moczu może wystąpić w pozycji leżącej bądź w trakcie jej gwałtownej zmiany z leżącej na stojącą;

III stopień: gdy moczenie następuje w pozycji leżącej nawet podczas nieznacznego wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. 

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu z wykorzystaniem Fotona IncontiLase to jedna z najmniej inwazyjnych metod leczenia. Nie wymaga szczególnego przygotowania. Konieczne jest jednak przeprowadzenie klasycznego badania ginekologicznego w celu sprawdzenia, czy nie występują u pacjentki choroby lub anomalie anatomiczne uniemożliwiające zabieg. Pacjentka powinna posiadać również aktualny wynik cytologii.

Przebieg zabiegu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Zaraz po zabiegu pacjentka może udać się do domu. W Klinice MiaBella zabieg ten wykonywany jest wysokiej klasy nieablacyjnym laserem Fotona z aplikacją IncontiLase. 

Pierwszym etapem jest naświetlanie kanału pochwy na jego całej długości, przy użyciu specjalnego adaptera wysyłającego wiązkę okrężną oraz ukierunkowaną na okolicę podpęcherzową i podcewkową. W każdym naświetlanym miejscu aplikowana jest energia w ramach specjalnej sekwencji, która powoduje wytworzenie nieablacyjnego,  termalnego wpływu na ściany pochwy. To wywołuje kurczenie się tkanki oraz inicjuje remodeling kolagenu oraz syntezę nowego kolagenu w błonie śluzowej pochwy.

Drugi etap polega na naświetlaniu wejścia do pochwy, ale także jej przedsionka. Do tej procedury konieczna jest głowica emitująca wiązkę na wprost. Energia dostarczana jest podobnie jak w przypadku fazy pierwszej. Procedura nie wymaga zastosowania znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może powrócić do normalnej aktywności. Czas trwania zabiegu wynosi od 30 minut.

Zalecenia po zabiegu

Przez pierwsze kilka dni, pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort w okolicy wykonania zabiegu. Może również pojawić niewielki obrzęk. Powyższe dolegliwości powinny ustąpić po około tygodniu po zabiegu.

  • 7 dni po zabiegu nie można współżyć
  • Należy również unikać wzmożonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie po zabiegu.

W Klinice MiaBella lekarze specjaliści wykonujący zabieg odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące zaleceń po zabiegu i udzielą dokładnych wskazówek dotyczących postępowania pozabiegowego.

Należy pamiętać, że ostateczny efekt jest zależny od indywidualnych warunków anatomicznych pacjentki. Efekty zabiegu to:

  • Zwiększenie elastyczności mięśni pochwy;
  • Zmniejszenie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu
  • Nawilżenie błony śluzowej pochwy;
  • Wzrost napięcia błony śluzowej pochwy;
  • Zmniejszenie średnicy pochwy;
  • Regeneracja błony śluzowej pochwy

Efekty zabiegu utrzymują się około roku a nawet i dłużej w zależności od nasilenia objawów przed  pierwszym zabiegiem.  Dla uzyskania jeszcze bardziej satysfakcjonującego efektu może zajść konieczność powtórzenia zabiegu po 4 tygodniach. Decyzje podejmie lekarz wspólnie z pacjentką, na podstawie jej opinii, podczas wizyty kontrolnej.

Ważne informacje



Czas trwania zabiegu30 min
Wymagane badanianie
Znieczuleniebez/miejscowe
Pobyt w klinicewyjście od razu po zabiegu
Przeciwwskazaniachoroby zapalne i nowotworowe w obrębie narządu płciowego, ciąża, krwawienie z dróg rodnych o nieznanych przyczynach, miesiączka, nieadekwatne oczekiwania co do efektów zabiegu
Rekonwalescencjado 7 dni
Cena 1400 zł , drugi zabieg 1000 zł